GAZİANTEP HAVA DURUMU
GAZIANTEP

 

 

 


   Toplam ziyaretçi :

KEKİK

Familyası  : Labiatae
İlmi Adı      : Thymus vulgaris
Fransızca : Thym
İngilizce    : Thyme
Almanca    : Thymian
Kullanılan Kısmı: Sapı, yaprağı ve çiçeği

Kullanılışı: 20-30 gr. kekik 1 litre kaynar suda demlendirilir, günde 2-3 bardak içilir. Haricen: Sıcak su, kepek ve kekik karıştırılır, ağrıyan yere lapa gibi uygulanır.

Mutfakta Kullanılışı: Bütün ızgara etlerde (bonfile, biftek vs.) değişik hamur yemekleri özellikle pizzalarda kullanılır. Spagetti soslarında, mantar yemeklerinde, domates salatalarında ve de domates, biber, kabak, patlıcan dolmalarının içine bir miktar konulabilir. Sebze çorbalarına, etlere, av eti, balık, bazı dolmalık harçlara, domatesli soslara, her tür sebzeye, yumurtalı yemeklere katılır.

Estetik Açıdan: Çay gibi demlendirilip yüzün alt kısımlarına kompres olarak uygulanır. Buğu banyosu yapılırsa gözenekleri açar, yağ bezlerinin faaliyetini dengeler.

Diğer adı: Nemamulotu, karabaş kekik.

Ek Bilgi: Kekik türü pek çoktur, 100`den fazla türü bilinir, yalnız ülkemizde 40 türü olduğu saptanmıştır. Bunların tümü tedavide kullanılmaktadır. Adapazarı bölgelerinde kekik tozu ile balı karıştırarak sedef hastalığına karşı kullanılmaktadır. Birkaç damla kekik esansı yastığa damlatıldığında gece öksürüğünü keser.

© 2008 Alpsan Baharat                                                                                         www.sistemyayin.com